Zahrada žije svým životem i v zimě
Stačí udělat jenom pár kroků a z korun stromů, keřů a živých plotů se polekaně vznesou malí návštěvníci, kteří neúnavně a důsledně hledají něco k snědku.
Nejčastěji jde o všudypřítomné vrabce a hned za nimi vedou sýkorky s pěnkavami. Častým hostem zahrad bývá také strakapoud velký, který patří k těm méně plachým
zástupcům svého druhu.
Všem těmto zástupcům ptačí říše jde o jediné. Zajistit denní dávku potravy potřebné k přežití. Proto je tak často spatřujeme v blízkosti lidských obydlí, parků a zahrad. Tam totiž ještě stále mohou nalézt zásoby energie v podobě bobulí, nebo nesklizených jablek.
Pokud jim chcete tento dennodenní boj o přežití ulehčit, pořiďte jim krmítko. Je už jenom na vás, zda ho vyrobíte za pár minut z toho, co najdete v dílně, nebo ho zakoupíte již zhotovené.
Důležitá je totiž hlavně poloha jeho umístění. Je pravdou, že ptáci v zimě v důsledku vidiny získání potravy překonají z části svoji plachost a tak klidně dosedají zobat i na okenní parapety, ale vlastníkům zahrady se doporučuje umístit krmítko právě tam. „Strávníci“tam totiž budou mít více klidu a bezpečí. Jen je třeba počítat s tím, že krmítka rády občas navštěvují kočky, takže je dobré popřemýšlet jak ho umístit, aby nezvaný host neměl šanci.
Pak už nezbývá nic jiného, než pravidelné doplňování zásypu. K zimnímu přikrmování se hodí pro většinu druhů ptáků olejnatá semena, lůj, nebo syrové sádlo, protože vše obsahuje spoustu energie. Vhodná je například i strouhanka, nebo hrubě nadrcené suché pečivo.
Ptáci nepohrdnou ani mákem, jablkem, či ořechy.
V žádném případě do krmítek nepatří plesnivé, nebo čerstvé pečivo, rýže, těstoviny a jakékoliv sladké, nebo slané potraviny.
Pokud si budete počínat při zakrmování správně, odměnou vám bude pohled na radostně se hašteřící hejna ptáčků při hodování a vědomí, že jim pomůžete lépe přežít zimu a budou mít dost sil k jarnímu zahnízdění.