Krycí plachta na bazén má několik funkcí
Funkce první – prach a nečistoty – když se zadíváte při průniku slunce, skrze okno a záclonu do obývacího pokoje, na jeho paprsky, možná si povšimnete, že vzduch, který slunce ozářilo, není vůbec sterilní. Pohybuje se v něm mnoho velmi drobných prachových částic, a většinu z nich také vdechujeme. Buďte však klidní, naše plíce si s těmito mikroskopickými částečkami velmi snadno poradí, problém nastává pouze tehdy, pokud je smogový oblak příliš hustý, což se může projevit respiračními problémy. Rozptýlený prach v ovzduší pochopitelně proniká i do bazénu na vodní hladinu, odkud pak klesá ke dnu, a čím více v ovzduší prachu je, tím více je voda kontaminována, a právě tehdy má krycí plachta na bazén značný význam.
Funkce druhá – odpařování vody – víte, kolik vody se odpaří každý den z vodní plochy zahradního bazénu o rozměrech např. 4 x 7 metrů? Přibližně sto padesát litrů, plus mínus podle vlhkosti vzduchu a jeho teploty. Jestliže však zakryjete hladinu krycí plachtou, voda se bude sice vypařovat, ale vzápětí se po dopadu na plachtu srazí ve vodní kapky, a ty pak spadnou zpět do bazénu, takže za měsíc můžete ušetřit (u těchto rozměrů bazénu) investici za dolévání čtyř a půl kubíku vody. Vynásobte si toto množství vodným a stočným a vynásobte si pak výsledek i počtem měsíců v roce, kdy bazén využíváte, a zjistíte, kolik byste zbytečně vyhazovali peněz bez krycí plachty.
Funkce třetí – tepelná izolace – i když je krycí plachta na bazén velmi tenká, je to stále izolant, který brání odpařování vody, čímž redukuje její ochlazování, a zároveň vytváří izolační bariéru mezi chladným ovzduším a mezi teplejší vodou v nádrži. Ve finále se to projeví nižší spotřebou energie pro ohřívání vody, případně větším tepelným komfortem, pokud bazén využíváte ke koupání jen v teplých dnech, bez ohřevu vody.