Travena

Finance

Penzijní připojištění, i když je do důchodu daleko

Asi nejsem jediná, komu zaměstnavatel nabídl příspěvek na penzijní připojištění. U nás to funguje tak, že když si já uložím 500 Kč, zaměstnavatel mi pošle také 500 Kč. Pro většinu pracujících v českém státě, je 500 Kč pořád dost peněz, o které je škoda přijít. Pustila jsem se tedy do studia a zjišťovala, jak vlastně celé to penzijní připojištění funguje.
Spoření na horší časy se vyplatí.
Tento příspěvek se skládá z 3 částí:
1.       částka od Vás
2.       částka od zaměstnavatele
3.       částka od státu
Kolik si chcete spořit je čistě na Vás. Kolik Vám přidá zaměstnavatel je také individuální, setkala jsem se s tím, že zaměstnanec dá 300 Kč a zaměstnavatel 700 Kč, což je hodně štědré. Někteří zaměstnavatelé vklady svých zaměstnanců zdvojnásobují. Ať tak či tak, výše příspěvku od státu je závislá na výši součtu prvních dvou částek, podmínky a výšky státních příspěvků tu však rozebírat nebudu, protože to pro nás není relevantní.
Pro naše účely je důležité zjistit, kdy nejdříve můžeme pojistnou smlouvu zrušit a své vklady vybrat bez pokuty či sankce. Některé společnosti mají minimální lhůtu 3 roky, ale některé i 5. Občas bývají i různé akce pro nové klienty, takže se vyplatí prostudovat všechny nabídky, společností, které toto připojištění nabízí je opravdu hodně.
V reálu to pak vypadá tak, že na penzijní účet chodí příspěvek od Vás a zaměstnavatele a když máte nárok, tak i od státu. Pokud se však rozhodnete účet zrušit a nastřádané prostředky vybrat, příspěvek od státu Vám strhnou, což je samozřejmost, je to přeci jen příspěvek na penzi, ale pořád Vám zůstanou Vaše vklady a příspěvek zaměstnavatele. Ze zbylé částky je potřeba uhradit ještě 15% daň z příjmu, kterou Vám taktéž strhnou automaticky. Z nějakého důvodu se může stát, že nebudete moci dodržet lhůtu 3 nebo 5 lety trvání smlouvy a budete se potřebovat dostat k penězům častěji, za to Vám může být účtována smluvní pokuta, která se může u jednotlivých společností lišit, ale viděla jsem částky mezi 700–1500 Kč. 
Peníze musíme šetřit v každém věku.
Suma sumárum se nám vyplatí “penzijko“ uzavřít i s tím úmyslem, že ho za pár let zrušíme, protože vyděláme na příspěvku od zaměstnavatele, na který bychom jinak nedosáhli.